آخرین اخبار
 
 
کد خبر : 738
تاریخ انتشار : چهارشنبه 09 ارديبهشت 1394 - 12:03
مژده آوران سلامت ایرانیان مژده می دهد؛
پوشش بیمه دندانپزشکی برای مازندرانی ها
سیده سعیده فلاح
 موج شمال: این روزها نشستن روی صندلی دندانپزشکی خیلی گران تمام می شود، هزینه های سنگین خدمات دندانپزشکی و تحت پوشش قرار نگرفتن آن موجب شده تا بسیاری از بیماران در مراجعه به مطب های دندانپزشکی دچار تردید شوند و نتیجه ی آن نیز مشکل 90 درصدی مردم کشورمان در بیماری های دهان و دندان شده است.


 به گزارش خبرنگار موج شمال در ساری؛ در شرایطی که پوشش بیمه ای خدمات دندانپزشکی برای بخش قابل توجهی از مردم فراهم نشده و حدود 90 درصد هزینه های دندانپزشکی توسط خود مردم تامین می شود ، این امر و بخصوص مشکلات اقتصادی در سال های اخیر موجب شده تا مردم درمان های دندانپزشکی را از سبد سلامت خانوار حذف کنند، به همین دلیل است که به صراحت اعلام شده رعایت بهداشت دهان و دندان در میان ایرانیان بر اساس شاخص های بهداشت جهانی مطلوب نیست.

از طرفی بیمه های پایه نیز با پوشش 90 درصدی جمعیت کشور ، حدود 2 درصد منابع و مصارف بخش دندانپزشکی کشور را مدیریت می کنند.

سهم دولت در هزینه های دندان پزشکی عملا چیزی نزدیک به صفر است

 در همه جای دنیا خدمات دندانپزشکی از طریق بیمه‌های تکمیلی صورت می‌پذیرد. این در حالی است که در ایران تنها 15 درصد مردم بیمه تکمیلی دارند و 85 درصد از آنان فاقد بیمه تکمیلی هستند و این یعنی دندانپزشکی آخرین خدمت تحت پوشش بیمه های پایه است.

از سویی دیگر با توجه به اینکه هزینه های بیمه تکمیلی دندانپزشکی نیز توسط خود افراد و یا کارفرمایان یا بخش عمومی و غیر دولتی تامین می شود ، به جرات می توان گفت سهم دولت در هزینه های دندان پزشکی عملا چیزی نزدیک به صفر است.
در چنین شرایطی طبیعی است که شرکت های بیمه ای بازرگانی با کاهش نرخ ریسک پذیری خود ، تنها 10 درصد جامعه که از دندان های سالم برخوردارند را جامعه ی هدف قرار دهند.

فرار بیمه‌ ها از خدمات دندانپزشکی

در همین خصوص دکتر حسینعلی شهریاری  رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی روز شنبه 29 فروردین 94 با بیان اینکه در هیچ‌کجای دنیا خدمات دندانپزشکی به صورت صد در صد تحت پوشش بیمه نیست چراکه هزینه‌های زیادی دارد اظهار کرد:  بدون‌شک بی‌توجهی به سلامت دهان در کودکان منجر می‌شود تا در بزرگسالی هزینه‌های زیادی برای درمان پرداخت شود این درحالی است که به دلیل بالا بودن هزینه‌های دندانپزشکی بیمه‌ها نیز قادر به پوشش خدمات دندان‌پزشکی نخواهند بود.

دکتر خوشنویسان رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت نیز با تاکید بر اهمیت سلامت دهان و دندان اظهار کرد: بار عوارض عمومی ناشی از بیماری های دهان و دندان از جمله بیماری های قلبی، دیابت، سرطان ها، بیماری های گوارشی، زایمان زودرس و سکته ی مغزی 20 برابر خود بیماری های دهان و دندان است.

 «دفترچه طلایی سلامت ایرانیان» خدمتی نوین در حوزه دندانپزشکی

در این راستا «شرکت مژده آوران طلایی سلامت ایرانیان» اقدام به حرکتی نوین در راستای پایین آوردن سبد هزینه درمانی خانوار مازندران کرده است.

مدیرعامل شرکت مژده آوران طلایی سلامت ایرانیان در گفتگو با خبرنگار ما در ساری گفت: شرکت مژده آوران طلایی سلامت ایرانیان بهمن ماه سال گذشته همزمان با سی و ششمین سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در شهرستان ساری اقدام به آغاز طرح «دفترچه طلایی سلامت ایرانیان» نموده است که از این طریق افراد می توانند با پرداخت هزینه ای مشخص از این خدمات بهره مند گردند.

احد رحیمیان افزود: با توجه به معضلات بوجود آمده در بخش هزینه های سرسام آور دندانپزشکی برای اقشار مختلف بخصوص قشر متوسط به پایین جامعه بر آن شدیم تا با هدف قرار دادن ایجاد فضایی برای عموم افراد جامعه با بهره مندی از خدمات تخصصی در زمینه های خدمات دندانپزشکی، پوست و مو و زیبایی، خدمات آزمایشگاهی، جراحی پلاستیک و خدمات مشاوره و روانشناسی به هموطنان مان خدمت نماییم.

وی در خصوص جزییات این دفترچه اظهار داشت: افراد با در دست داشتن دفترچه های "طلایی سلامت ایرانیان" و مراجعه به مراکز پزشکی طرف قرارداد با این مجموعه ، بین 50 تا 70 درصد هزینه ها را پرداخت می کنند.

مدیرعامل شرکت مژده آوران طلایی سلامت ایرانیان با اشاره به اینکه بهره گیری از پزشکان مجرب و متخصص در ارائه خدمات از جمله نقاط قوت و منحصربفرد این دفترچه است تصریح کرد: تمامی پزشکان طرف قرارداد همگی از پزشکان محبوب و شناخته شده شهر هستند و در راستای تخصص خود خدمات ارائه می دهند.

وی ادامه داد: در حوزه دندانپزشکی از پزشکان جراح و  متخصص در زمینه های پروتز، جراحی لثه، ایمپلنت، ترمیمی زیبایی، اطفال و غیره،  برای خدمات مربوط به لیزر درمانی و پوست ومو از متخصص پوست و مو و برای خدمات روانشناسی نیز از متخصص اعصاب و روان استفاده شده است.

رحیمیان تاکید کرد: لیست تعرفه های هرکدام از پزشکان نزد امور مشترکین جهت امکان نظارت دقیق و مستمر بر فعالیت پزشکان طرف قرارداد موجود می باشد.

وی خاطرنشان ساخت: این مجموعه یک شرکت خصوصی بوده و ارتباط مستقیمی با هیچ شرکت بیمه ای ندارد بلکه با توجه به سابقه بیمه ای اعضاء هیئت مدیره آن در صنعت بیمه و همکاری با شرکت هایی نظیر بیمه ایران، پارسیان، سامان، کارآفرین و سرمد با در نظر گرفتن خلاء های بیمه ای علی الخصوص در زمینه پوشش های درمانی دندانپزشکی و زیبایی اقدام به انجام این طرح در سطح شهرستان ساری نموده است.

رحیمیان با بیان اینکه در حال حاضر این خدمات را در سطح شهرستان ساری ارائه می دهیم افزود: تاکنون تفاهم نامه گروهی همکاری با سازمان نظام مهندسی استان، اداره کل تعاون روستایی و همچنین شرکت های خصوصی و صنعتی در سطح استان را منعقد کردیم.

مدیرعامل شرکت مژده آوران سلامت ایرانیان همچنین ازگسترش ارائه این خدمات در سطح استان و کشور تا پایان سال خبر داد.

در ادامه به سراغ افرادی که این دفترچه را تهیه کردند رفتیم.

 عزتی یکی از مشترکین این دفترچه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: جهت انجام عصب کشی و پرکردن یکی از دندان هایم به جراح و دندانپزشک طرف قرارداد مراجعه کردم.

وی افزود: علی رغم تصور اولیه ام مبنی بر سطح متوسط کیفیت خدمات، از کیفیت بالایی برخوردار بوده و با 50 درصد تعرفه رایج از این امکان بهره بردم.

مریم دادفر یکی دیگر از مشترکین دفترچه نیز اظهار داشت: این دفترچه را به تازگی تهیه کردم و جهت خدمات عصب کشی و روکش دندان به پزشک متخصص مربوطه مراجعه کردم.

وی که خود سابقه فعالیت بعنوان دستیار دندانپزشکی در تهران را داشته است ضمن اعلام رضایت از پزشک مربوطه افزود: علاوه بر ویزیت رایگان در این زمینه با پرداخت 50 درصد هزینه ی واقعی درمان مربوطه از این خدمات استفاده کردم.

خانم فلاح یکی دیگر از مشترکان دفترچه با بیان اینکه دفترچه را برای فرزندش تهیه کرده است گفت: تاکنون جهت انجام روکش و پرکردن دندان و همچنین ارتودنسی به پزشکان مربوطه مراجعه کردیم و مبلغ یک میلیون و 200 هزار تومان کمتر از تعرفه ی واقعی پرداخت کردیم.

علاوه بر این در شرایطی که در کشور ما هنوز بیمه ارتودنسی همگانی نشده است و جزو موارد لوکس و تخصصی محسوب می شود این شرکت با عقد قرار داد با متخصصان و جراحان، خدمات زیبایی دندانپزشکی را نیز تحت پوشش خود قرار داده است.

در پایان باید گفت با توجه به شرایط موجود در کشور و ساختار های تعیین شده در ارتقای نظام سلامت کشور تحت قالب خدمات بسته سلامت در دولت تدبیر و امید ، باید گفت نه تنها در ایران بلکه در اکثر کشورهای توسعه یافته نیز این مسائل گریبان بیمه های پایه را گرفته است چراکه اصولا بیمه های پایه بعلت محدودیت منابع و گران بودن خدمات دندانپزشکی و تنوع آن به تناسب نیاز جامعه پاسخگوی خوبی در تحت پوشش قرار دادن نبوده اند. لذا تلاش سیاست گذاران و برنامه نویسان حوزه سلامت همواره بر آن بوده است که راهی برای آن بیابند، هرچند که به نظر می رسد مشکل این حوزه در کشور ما با تامین منابع مالی هم برطرف نمی شود.

اما در این میان این مردم و به خصوص گروه جمعیتی 6 تا 14 سال که در دوره دو دندانی بسر می برند هستند که بیشترین آسیب را متحمل می شوند؛ لذا منطقی است با وضعیت کنونی حاکم در کشور در خصوص شرکت های این چنینی که چنین خدماتی با این سطح کیفی ارائه می دهند بیشتر متمرکز شد.


'گزارش از : سیده سعیده فلاح

ایمیل مستقیم : info@mojeshomal.ir
شماره پیامک : 3000592300
نظر شما
مقام معظم رهبری
ریاست محترم جمهور
مجمع تشخیص مصلحت نظام
وزارت کشور
اداره کل دادگستری استان مازندران
اداره کل ثبت اسناد و املاک استان مازندران
انجمن علمی پدافند غیرعامل استان مازندران
مهر آریا
تله کابین رامسر
مرکز خرید آرامش رامسر
پیامک آنلاین

 

 
کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ و متعلق به موج شمال می باشد.
© 1393