آخرین اخبار
 
 
کد خبر : 2717
تاریخ انتشار : یکشنبه 15 بهمن 1396 - 11:42
افزایش بی رویه تغییر کاربری اراضی درروستای سرولات
همانطور که در تصاویر فوق دیده می شود این روستاهم همچون بسیاری از روستاهای دیگر ایران دستخوش ساخت و ساز ها ی بی رویه ای شده است که در حریم رودخانه موجب تغییر کاربری اراضی اند .

به گزارش موج شمال ،روستای سرولات در سه کیلومتری جنوب چابکسر و در کنار رود خانه آچیرود در دامنه رشته کوه البرز قرار دارد.و به دلیل مناظر دیدنی این روستا، سرولات از دیگر روستا‌های شمالی کشور متمایز شده است و نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌نماید و بدون شک یکی از روستا‌های دیدنی فوق العاده زیبای ایران محسوب می‌شود که می‌تواند برای هر بازدید کننده ای خاطره ساز شود.

این روستا در منظقه ای مرتفع واقع شده است که با عبور از جاده جنگلی،منظره دو طرف جاده چشم‌ها را به خود خیره می‌کند که نمایی از کشت زارها و سکونت گاه‌های منطقه ای جلگه ای دارد .به دلیل منطقه جغرافیایی ای که این روستا دارد از جاذبه‌های زیادی برخوردار است که گردشگران میتوانند با طی مسیری کوتاه هم از دریا و هم از مناطق جلگه ای و کوه پایه ای این روستا لذت ببرند.

.

همانطور که در تصاویر  دیده می شود این روستاهم همچون بسیاری از روستاهای دیگر ایران دستخوش ساخت و ساز ها ی بی رویه ای شده است که  در حریم رودخانه موجب تغییر کاربری اراضی اند .

 همواره زمین و خاک به عنوان عنصر اصلی تولید بوده است .روستاها با تولید انواع محصولات کشاورزی حامی شهرها هستند . اما مالکین زمین های روستایی با فروش زمین های خود به افراد غیر بومی موجب نابودی جنگل ها می شوند از سوی دیگر با فروش اراضی کشاورزی خود و واگذاری آن به افراد غیربومی، این زمین ها در کوتاه ترین زمان ممکن توسط سودجویان به ویلاهای خوش آب و رنگ تبدیل می شوند.

مطابق قانون، تغییر کاربری زراعی و باغها جزء در موارد ضروری ممنوع است. تشخیص ضرورت تغییر کاربری اراضی به عهده کمیسیونی بوده که با عضویت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیر امور اراضی، رئیس سازمان مسکن و شهرسازی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و نماینده استاندار زیر نظر رئیس سازمان جهاد کشاورزی تشکیل می شود.

هرگونه تغییر کاربری و ساخت و ساز در اراضی مستلزم دریافت مجوز تغییر کاربری از جهاد کشاوزی و مجوزهای رسمی از طریق ارگان های ذیربط است و در غیر این صورت طبق ماده سه قانون حفظ کاربری اراضی به متخلفان پروانه قضایی صادر و با قلمع و قمع تغییر کاربری بدون مجوز محکوم و طی مراحل قانونی به پرداخت جزای نقدی و حبس مواجه می شوند.

جای اما این سوال مطرح است که چرا از طریق قانون با این پدیده برخورد نمی کند.جواب این است که وقتی زمین خواران و مخربان محیط زیست  و منابع طبیعی به محافل قدرت و ثروت دسترسی داشته باشند اعمال نفوذ قانون بر آنها کمرنگ خواهد شد.

وجود ویلاهابا سازه هایی که هیچ سنخیتی با  اکوسیستم روستا ندارند نه تنها برچهره گردشگری روستا خدچه وارد می سازند بلکه موجب و آزار و اذیت حیوانات و فرار دام ها از جنگل ها و تغییر در  زیست بوم می شوند .

موضوع دیگر بی تفاوتی نهاد میراث فرهنگی نسبت به ترمیم و نگه داری خانه های گلی در این منطقه است.از طرفی با این بی تفاوتی و از طرف دیگر با ساخت و ساز های بی رویه ویلاها دیری نمی پاید که اثری از خانه های گلی در این روستا باقی نماند و این خود ضربه ای بر چهره گردشگری این منطقه است .

امید است هنگام سفرهای مسئولان رده بالای کشوری جهت  حضور در  مراسم هایی از قبیل کنواسیون تالاب ها جهت رسیدگی به مناطق ییلاقی منطقه هم  تدابیری اندیشیده شود.

 

 

 

 

 

ایمیل مستقیم : info@mojeshomal.ir
شماره پیامک : 3000592300
نظر شما
مقام معظم رهبری
ریاست محترم جمهور
مجمع تشخیص مصلحت نظام
وزارت کشور
اداره کل دادگستری استان مازندران
اداره کل ثبت اسناد و املاک استان مازندران
انجمن علمی پدافند غیرعامل استان مازندران
مهر آریا
تله کابین رامسر
مرکز خرید آرامش رامسر
پیامک آنلاین

 

 
کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ و متعلق به موج شمال می باشد.
© 1393