آخرین اخبار
 
 
کد خبر : 2027
تاریخ انتشار : شنبه 12 دی 1394 - 15:26
تاملی بر رکورد تازه ی مازندران؛
بیشترین میزان فرار نخبگان به نام مازندران ثبت شد
به گفته‌ی معاون توسعه‌ی مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان، استان مازندران بیشترین میزان فرار نخبگان در کشور را دارد. این در حالی است که چندی پیش رییس وقت بنیاد نخبگان مازندران از رتبه ی دوم کشوری مازندران در برخورداری از استعدادهای برتر و نخبه پروری خبر داده بود.

 موج شمال- سیده سعیده فلاح:  نخبه در معنای واقعی به برگزیدگان یک ملت گفته می شود که دارای توانایی ها و استعدادهای برتر در جهت دستیابی به اهداف تعریف شده جامعه خویش هستند.  

ایجاد و توسعه فناوری نیز بر اثر خلاقیت و تلاش نخبگان یک کشور امکان پذیر است و باعث ایجاد اشتغال، رفاه، سودآوری، رشد و جلوگیری از خروج ارز و حتی ورود ارز به کشور می شود.

نخبگان و جوانان کشور می‌توانند با ارائه راهکارهای جدید به تحول اقتصادی شتاب دهند. در واقع ابزار علم و خلاقیت و ارائه طریق نخبگان جامعه نقش مؤثری در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان خواهد داشت از طرفی به یک برنامه‌ریزی مدون برای مسئولین اجرایی نیاز کشور است.

به گفته‌ی معاون توسعه‌ی مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان، استان مازندران بیشترین میزان فرار نخبگان در کشور را دارد. این در حالی است که چندی پیش رییس وقت بنیاد نخبگان مازندران از رتبه ی دوم کشوری مازندران در برخورداری از استعدادهای برتر و نخبه پروری خبر داده بود.

 اگر چه یکی از کارکردهای اساسی دانشگاه ها پرورش نخبگان و برگزیدگان است اما نظام آموزشی ما در حال حاضر از آموزش و پرورش گرفته تا آموزش عالی بیش از نخبه پروری ، مدرک پروری را در پیش گرفته اند و لذا علم و کارکرد آن در تربیت نخبگان را از اصالت خود دور و در خدمت تولید افراد مدرک دار در جهت پرکردن جامعه ملی از کمیتی از عناصر دارای مدرک قرار داده است.

اما موضوعی که بیشتر حائز اهمیت است حمایت از نخبگان و در اختیار قراردادن زمینه ظهور و بروز استعدادها و ظرفیت های آنان در جهت بهره گیری از ظرفیت ها در راستای ارتقای سطح علمی کشور ضروری بنظر می رسد تا آنجا که  سید مهدی موسوی، معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان در جلسه هم اندیشی نخبگان مازندران اعلام کرد که این استان بیشترین میزان فرار نخبگان علمی را در میان استان‌های کشور دارد.

 به گفته وی نبود حمایت‌های لازم از سوی مسئولان اجرایی، فراهم نبودن امکانات لازم برای فعالیت، به کار نگرفتن نخبگان به عنوان مشاور و بی اثر بودن نقش آنان در تصمیم گیری، مهم‌ترین علت خروج نخبگان مازندرانی است.

معاون توسعه‌ی مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان توضیح داد: اکنون با فرار نخبگان علمی مازندران به استان‌های دیگر به‌ویژه تهران به دلیل نزدیکی با این استان و دیگر کشورها مواجه هستیم؛ در حالی که نیروی انسانی مهم‌ترین سرمایه‌ی هر استانی به شمار می‌رود. مازندران جایگاه دوم کشور را در پرورش نخبگان دارد و لازم است از این ظرفیت با همکاری و تعامل بیشتر مسئولان دستگاه‌های اجرایی استفاده کند .

موسوی با تاکید بر اینکه اگر فرد نخبه‌ای قادر به انجام فعالیت در استان خود است می‌بایست با برنامه ریزی و ایجاد فضا و بسترهای لازم او را نگه داشت، اعلام کرد که تشکیل کارگروه‌های تخصصی شناسایی مشکلات و معضلات استان‌های کشور از سیاست و برنامه‌های کاری بنیاد نخبگان است. در این کارگروه‌ها که از نخبگان علمی تشکیل می‌شود، زمینه و بستر برای عرضه‌ی توانمندی‌های فکری افراد نخبه هر استان برای برون رفت از مشکلات فراهم می‌شود.

معاون توسعه‌ی مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان نگرانی از خروج و فرار نخبگان از کشور را دغدغه‌ی اصلی دست اندرکاران بنیاد ملی نخبگان برشمرد و گفت که تلاش برای جذب این افراد از برنامه‌های این بنیاد است. به گفته‌ی او تقویت وابستگی‌های دینی،‌ فرهنگی و ملی در کودکان نخبه، مناسب‌ترین راهکار برای جلوگیری از فرار آنان در آینده از کشور است و تجربه نشان می‌دهد افراد معتقد و پایبند به مسائل ملی و فرهنگی حتی در صورت خروج از کشور، به احتمال زیاد بر می‌گردند؛ در حالی که احتمال بازگشت افرادی فاقد این پایبندی‌ها، وجود ندارد.

با گذری به سخنان این مسئول در سفر دوماه قبل خود به مازندران که در سومین جشنواره اختراعات رویش دماوند در بابل شرکت کرده بود، وی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان باید سیاست تجاری سازی و شرکت های دانش بنیان را از اولویت برنامه های خود قرار دهد، عملکرد استان مازندران را در این راستا مطلوب ارزیابی کرد و معتقد بود بنیاد نخبگان با برپایی چنین نمایشگاه ها و همایش ها مطابق با استاندارد های علمی و ملی توانسته است دستاورد مطلوبی داشته باشد و هر استان نیز مانند مازندران در مقوله پرورش نخبگان و حمایت از استعدادها و نیز تکریم به دانشمندان جوان عملکرد بالایی داشته باشد ما در افزایش حمایت های مادی و معنوی کمک خواهیم کرد. با این اوصاف می توان گفت با خبر جدیدش در خصوص اینکه «بیشترین میزان فرار نخبگان به نام مازندران ثبت شد» کمی تناقض وجود دارد که جای بسی تامل است.

باید دید در دنیای امروز که علم و فناوری با شتاب درحال حرکت است، سهم ایران و مازندران در این عرصه چقدر است؟ براساس آمار تامسون رویترز (خبرگزاری برجسته بین المللی) سالانه دو نفر از لیست یک درصد برتر دانشمندان دنیا از مازندران هستند! شاخص علم و فناوری در استانی که در قیاس با شاخص کشوری 40% برتری دارد و از لحاظ نخبه پروری حائز رتبه دوم کشوری می باشد، آیا به همین اندازه در راستای توسعه شرکت های دانش بنیان برنامه ریزی مدون صورت گرفته است؟  و از نخبگان این استان به تناسب ظرفیت علمی آن حمایت صورت گرفته است؟

مسئولین اجرایی نیز اگر به فکر تحول و پیشرفت اقتصاد کشور می‌باشند باید راهکارهای علمی نخبگان را اجرا نمایند. چرا که اگر بخواهیم مدیریت تحولات در دست جوانان و نخبگان دانشگاهی و حوزوی باشد باید تحول بر محور نخبگان ایجاد شود و از مشاورت آنان در عرصه‌های مدیریتی و اقتصادی استفاده کنیم. از این رو که جای تولید علم مکانی جز دانشگاه نیست و سیر تکاملی جوامع پیشرفته در مسیر دانشگاه و استفاده از راهکارهای نخبگان و دانشمندان است، دولت نیز باید به توان نخبگان توجه داشته باشد.

 

 

ایمیل مستقیم : info@mojeshomal.ir
شماره پیامک : 3000592300
نظر شما
مقام معظم رهبری
ریاست محترم جمهور
مجمع تشخیص مصلحت نظام
وزارت کشور
اداره کل دادگستری استان مازندران
اداره کل ثبت اسناد و املاک استان مازندران
انجمن علمی پدافند غیرعامل استان مازندران
مهر آریا
تله کابین رامسر
مرکز خرید آرامش رامسر
پیامک آنلاین

 

 
کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ و متعلق به موج شمال می باشد.
© 1393