آخرین اخبار
 
 
کد خبر : 14
تاریخ انتشار : شنبه 02 اسفند 1393 - 12:36
استراتژی مردم در انتخابات دهم
حسن رمضانزاده

 موج شمال: در هر نظام و حاکمیت سیاسی ،دمکراسی رویکرد و فرایند مهمی در تحولات سیاسی و اجتماعی محسوب میشود که مشروعیت آن حکومت را به همراه خواهد داشت در این بین مردم و سهم مشارکت آنان در این رویداد بسیار عظیم امری ضروری ومهم است به نحوی که امروزه از دغدغه های اصلی و قابل توجه حاکمان این عرصه محسوب میشود .

مشارکت مردمی و فزونی حضور آنان ، در ایجاد سرنوشت توسعه ساز و پایداری کشورهای در حال توسعه نقش شگفت انگیزی را از خود ظهور و بروز می دهد که در کارکرد و ایجاد زیر ساخت های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی در یک نظام اجتماعی چون ایران اسلامی تاثیر پذیر خواهد بود . در واقع در دپارتمان و ساختار انتخابات پارلمانی ایران ، کارآمدی نظام و مشروعیت حکمیت رجال سیاسی و سیاست گزاران حکومتی بر مشارکت مردم در انتخابات صحه می گذارد که در جای خود از اهمیت بالایی برخوردار است . در 4 دهه گذشته مصادیق حضور عامه و تامه مردمی در انتخابات جلوه های زیبایی را برای مشروعیت و معروفیت و حتی مقبولیت سیاسیون و حاکمان سیاسی و دینی و پارلمانی را در دوره های مختلف در سطح ملی و فراملی خلق کرد . اما در این بین آنچه مهم است شناخت رفتار و کنش مردم با عنوان استراتژیک مردمی در این ساختار سیاسی است.

انتخابات پارلمان ایران از جمله فضاهایی سیاسی و مقنن در ایران است که مشارکت مردمی را می طلبد و فراهم ساختن استراتژیک مشارکتی در این همه همه های سیاسی و ایجاد دمکراسی سالم از مهمترین دغدغه هاست .چرا که مشارکت در عرصه های مختلف سیاسی و پارلمانی یعنی حضور ایدئولوژیکی و رویکرد قومی و قبیله ای برای توسعه شهر یا منطقه است که در مکانی چون مجلس شورای اسلامی معطوف و متمرکز میشود .
استراتژیک مردمی در انتخابات دهم با وجود بحران و مشکلات متعدد اقتصادی در شزایط ایران امروز چطور و چگونه خواهد بود ؟ سوالی است که اذهان محافل سیاسیون و برخی از خواص و حتی بخش اعظمی از عامه مردم را به خود معطوف ساخت .
در بررسی حضور آگاهانه مردمی در مناسبت های ویژه نشان داده است که مشارکت و میزان حضور آنان در هر فرایند سیاسی در همه بخشها به ویژه در انتخابات از فزونی بالایی برخوردار بوده که در جایگاه خود مبین رابطه حکومت با مردم و ترسیم کننده وضعیت اجتماعی و سیاسی آنان در یک جامعه دینی و مذهبی و سیاسی است .
وفاداری ملت ، اقتدار حکومت و عشق به سرزمین و ولایت سه عنصر جداناپذیر مثلت مشارکت مردمی در عرصه های سیاسی ایران اسلامی است که در راستای رهنمودهای حکیمانه ولایت معزز رقم می خورد .

با این نگاه ،امروزه استراتژیک مردمی در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی به نحوی خواهد بود که الگوهای مدنی و بالندگی سیاسی حاکمیت دینی نظام در توسعه پایدار سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و .. در سطوح مختلف بین المللی ترسیم خواهد شد به نحوی که انتخاباتی در این دوره تجلی خواهد شد که انتخاباتی آزاد ،سالم و متناسب ساختارهای ملی و منافع ملی در سرلوحه کار خود قرار خواهد داد .اما نکته ای که قابل توجه مسئولان و کاندیدای عزیز باید ملحوظ و ملموس شود ،سازو کارهای و شیوه های متناسب با نوع هدایت این استراتژیک و بالابردن ضریب نفوذ و افزایش مشارکت و اعتماد مردمی در این دوره انتخابات با در نظر گرفتن شرایط ملی و منطقه ای ایران در خاورمیانه و جهان هست که باید با ظرافت و شتاب درست و عقلایی و با نگاه توسعه محوری و مردم حوری و یا منفعت طلبی مردمی نه فردی و جریان های خاص سیاسی ، برگزار شودزیرا پشتوانه ملی و اعتبار و پرستیژ بین المللی در حال حاضر به میزان مشارکت در سایه استراتژیک مردمی رقم خواهد خورد گرچه در این استراتژیک در بین مردم نطریات چون نان بده رای بگیر ( دیدگاه انتخاب عاقلانه ) ، همه رای ها در راه اوست ( دیدگاه توجیهات اییدئولوژیکی )،دیدگاه لازارسفلد یعنی ترکیب انگیزش آرای مردمی ، مرا ببین و بفهم و رای بگیر ( دیدگاه عاقلانه اصلاح شده )، دیدگاه تورا میشناسنم و رای می دهم و..... وجود دارد که در این دوره نمود بیشتری به خود خواهد گرفت . اما تحقق آرمانگرایی در این دوره انتخابات زمانی ظهور و تجلی خواهد کرد که با توجه به هوشیاری سیاسی مردم ، نامزدها و کاندیدای محترم این دوره از شعار گویی ها خرد و کلان ، وعده های توخالی و وهم برانگیز، حزب گرایی و جناح گرایی ، استفاده از قوميت و ساختار قبيله گراي.

دامن زدن به هيجانات توده اي و جنگ گفتماني بپرهیزنند .و از پتانسیلها چون استفاده روشن و صريح از الگوهای مناسب و اصیل عاقلانه در جذب راي مردم و تمركز خالص بر منافع اقتصادي حين و بعد از راي گيري، پيش دستي كردن در انفجار الگوي انتظارات عقلايي مردم ، امكان سنجي مناسب از وعدهاي رد و بدل شده، بكارگيري و استفاده از استراتژي جدال و تاكتيك تعامل و صحیح در سایه و چارچوپ قانون برای حفظ و افزایش اعتماد مردمی جهت بالابردن و استخوان بندی این استراتژیک در انتخابات دهم بهره گیرند .

نتیجه اینکه با توجه به حواشی که برای این کشور در 4 دهه انقلاب از سوی برخی معاندان نظام و غوغا سالاری پوچ گرایانه برخی رسانه ها ی معاند و پهلوی و متاسفانه اقدامات برخی از دولتمردان در خصوص اختلاس های خرد و کلان ، در انتخابات دهم باید هدف و نهایت حضور نامزدان خدمت به مردم و غایت آن اعتلای نظام اسلامی در چارچوپ قانون و ولایتمداری باشد والا غیر.

ایمیل مستقیم : info@mojeshomal.ir
شماره پیامک : 3000592300
نظر شما
مقام معظم رهبری
ریاست محترم جمهور
مجمع تشخیص مصلحت نظام
وزارت کشور
اداره کل دادگستری استان مازندران
اداره کل ثبت اسناد و املاک استان مازندران
انجمن علمی پدافند غیرعامل استان مازندران
مهر آریا
تله کابین رامسر
مرکز خرید آرامش رامسر
پیامک آنلاین

 

 
کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ و متعلق به موج شمال می باشد.
© 1393